Kiedy druk cyfrowy a kiedy offsetowy?

Wybór właściwego wariantu wydruku może sprawić wiele problemów, ponieważ część osób zlecających profesjonalny wydruk zupełnie nie orientuje się, na czym polegają obie techniki druku.

Z punktu widzenia przedsiębiorstwa druk offsetowy jest używany głownie do wydruku materiałów reklamowych takich jak wizytówki, ulotki, katalogi, kalendarze, teczki ofertowe i wiele innych produktów wykonanych zazwyczaj z papieru  o gramaturze do 350 gr/m2. Niektóre drukarnie offsetowe drukują również na tworzywach sztucznych i tekturze o gramaturach wyższych niż 350 gr.

Druk offsetowy należy do najbardziej zaawansowanego sprzętowo i działającego w skali przemysłowej.  Charakteryzuje się najwyższą rozdzielczością wydruku spośród technologii druku, która dochodzi do 4800 DPI, jednak rozdzielczość zalecana do wydruków offsetowych wynosi 300 DPI. Największe pole robocze maszyn offsetowych dochodzi do B0+ czyli 1516 mm,  a naświetlarki CTP do formatu 96 A4, czyli 2 900 x 1350 mm, co umożliwia dokonywanie wydruków wielkoformatowych, jednak w tej technologii jest to rzadko spotykane.

Plusy druku offsetowego:
Bardzo wysoka jakość wydruku, wynikająca między innymi z faktu, że rozdzielczość wydruków offsetowych może wynosić nawet do 4800 dpi. Najczęściej jednak stosuje się wydruki o rozdzielczości 300 dpi.
+ Możliwość drukowania na różnorodnych podłożach, w tym na sztywnych surowcach o dużej gramaturze (np. kartony 450 g/m²).
Możliwość wykonania wydruków o dużych formatach (np. format B0, tj. 1000×1440 mm).
Możliwość zastosowania kolorów specjalnych (np. srebrnego i złotego) oraz barw z bogatej skali Pantone (1761 kolorów w podstawowej skali).

Minusy druku offsetowego:
– Wyższa cena jednostkowa (za jednej egzemplarz) przy małych nakładach niż przy druku cyfrowym wynikająca z wysokich kosztów uruchomienia produkcji.

– Dłuższy czas realizacji zamówienia będący efektem zastosowania bardziej zaawansowanej technologii i konieczności przygotowania form offsetowych (płyt CTP).

– Bardzo ograniczone możliwości wprowadzania zmian przy rozpoczętym procesie druku offsetowego. Nawet niewielkie poprawki wiążą się z koniecznością ponownego naświetlania formy (form), co sprawia, że wydłuża się czas druku oraz rosną koszty.

Druk cyfrowy zachodzi w każdej drukarce firmowej, szkolnej czy prywatnej. Jest to prosta technologia, której głównym założeniem jest druk prosto z pliku. Oznacza to fakt, że pliki przeznaczone do druku są bezpośrednio dostarczane do urządzenia drukującego w postaci danych komputerowych. Następnie drukarka naświetla wałek z warstwą fotoprzewodzącą, do której przyczepiają się drobiny toneru tak, by po przeniesieniu na papier uzyskać jak najwierniejsze odwzorowanie oryginalnego pliku.

Niewątpliwą zaletą druku cyfrowego jest realizacja zlecenia „od ręki”. Druk cyfrowy praktycznie nie wymaga przygotowania i posiadając odpowiednie pliki, można drukować od razu po podjęciu decyzji o druku.

Druk cyfrowy zapewnia bardzo korzystne ceny dla małych oraz średnich nakładów. Technologia nie wymaga tworzenia matrycy, dzięki czemu koszty przygotowania do druku są dużo niższe niż koszty druku offsetowego (dla małych nakładów).

Warto również wspomnieć o fakcie, że artykuły poligraficzne przygotowane za pomocą technologii druku cyfrowego nie potrzebują czasu na wyschnięcie. Od razu po zadrukowaniu są praktycznie gotowe do wydania / użytkowania.

Artykuły drukowane za pomocą technologii druku cyfrowego mogą być natychmiastowo wstrzymane oraz edytowane bez generowania dodatkowych kosztów, co może być również argumentem przemawiającym na korzyść druku cyfrowego.

Plusy druku cyfrowego:
Niski koszt druku w przypadku zamówień w niskim nakładzie.
Krótki czas realizacji, czyli możliwość druku „z dnia na dzień”, o ile drukarnia ma wolne moce przerobowe. Wynika on z braku konieczności naświetlania płyt CTP, odpowiedniego przygotowania pliku oraz oczekiwania na wyschnięcie farby drukarskiej, jak ma to miejsce przy druku offsetowym.
+ Zbliżona do offsetu, wysoka jakość druku zarówno czarnego, jak również kolorowego. Maksymalna rozdzielczość wydruków cyfrowych to około 1200 dpi, przeważnie jednak w druku stosuje się rozdzielczość 200-300 dpi, czyli taką samą jak w offsecie.
+ Możliwość personalizacji wydruku (każdy egzemplarz w druku cyfrowym może być inny). Najczęściej na wydrukach personalizuje się dane osobowe, umieszczając na przykład imię i nazwisko na zaproszeniu, dyplomie czy okładce notesu lub kalendarza książkowego.
+ Możliwość szybkiego wykonania „proofów”, czyli pojedynczych arkuszy próbnych wydruków projektu. W ten sposób od razu możemy sprawdzić jak będzie wyglądał cały nakład.

Minusy druku cyfrowego:
– Konieczność drukowania na nośnikach elastycznych, czyli np. na papierze o maksymalnej gramaturze do 350 g/m2 i kartonach do 280 g/m2 (zależnie od modelu cyfrowego urządzenia drukującego).
– Konieczność drukowania projektów o mniejszych rozmiarach, zazwyczaj w formacie 330×487 mm (standard) lub w formacie tzw. banera, tj. 330×700 mm (w zależności od możliwości maszyny cyfrowej).

Zarówno druk cyfrowy, jak i druk offsetowy to technologie, które obecnie zapewniają perfekcyjną jakość wydruku. Jeszcze do niedawna, pod względem jakości, to wydruk offsetowy stawiany był zdecydowanie wyżej niż wydruk cyfrowy. Rozwój technologii drukarskich nie zwalnia tempa, dzięki czemu cyfra zaczyna przewyższać offset w wielu aspektach. Jednakże bardzo duże nakłady (przekraczające kilka tysięcy egzemplarzy) wciąż będą bardziej opłacać się przy zastosowaniu wydruku offsetowego, natomiast nakłady małe oraz zlecenia wymagające szybkiej realizacji, to zadanie dla cyfry. Istnieje również możliwość łączenia technik drukarskich.

Drukarnia cyfrowa w Grodzisku Mazowieckim https://www.drukarniasieradzki.pl/ . W ofercie m.in. bloczki samokopiujące https://www.drukarniasieradzki.pl/sklep/ .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *