Jak zostać fotografem?

Fotografia zaliczana jest do związanych z branżą artystyczną zawodów wolnych. Istnieją co prawda specjalne szkoły czy kursy fotografii, jednak nie mogą stanowić gwarancji znalezienia w przyszłości pracy. Nieraz znanymi fotografami zostają nie ci, którzy brali udział w wielu warsztatach, ale osoby, które z czystej pasji doskonaliły swoje zdolności. Ci, którym udało się osiągnąć sukces, często chętnie dzielą się swoim doświadczeniem i radzą, co zrobić, by spełnić swoje marzenia i zostać docenionym w branży.

Ciekawość, talent, pasja
Choć pracodawcy zwracają uwagę na warsztat danego fotografa, zdecydowanie bardziej liczy się dla nich umiejętność wykonywania ciekawych zdjęć, wydobycia z danego obiektu piękna lub nawet wzbudzenia pewnych emocji. Nie jest to coś, czego można nauczyć się na jakichkolwiek warsztatach. Liczy się przede wszystkim talent, ciągłe poszukiwanie wzorów oraz pasja, dzięki której przyszły fotograf ma motywację do dalszego rozwoju czy doskonalenia techniki.

Determinacja
Bez determinacji trudno cokolwiek osiągnąć w tej branży. Rozwój opiera się zazwyczaj na samodzielnym zdobywaniu doświadczenia, poszukiwaniu pracodawców i właściwym reklamowaniu umiejętności. Fotograf musi być pewny siebie, umieć się sprzedać, a więc przygotować ciekawe portfolio, okazać się lepszym od konkurencji i sprostać wszelkim wymaganiom. Tylko nielicznym udaje się osiągnąć coś od razu, większość musi podejmować kolejne próby, dlatego niezwykle ważne jest, by fotograf nie wątpił w swoje umiejętności i był wytrwały mimo porażek czy zasłyszanych słów krytyki.

Poszukiwanie różnych dróg do celu
Istnieje wiele sposobów, by dać się zauważyć w branży. Niekoniecznie trzeba chodzić na rozmowy o pracę i przedstawiać kolejnym pracodawcom swoje portfolio. Równie dobrze można brać udział w konkursach fotograficznych czy umieszczać zdjęcia w agencjach microstock, od których te kupowane są potem przez firmy czy osoby prywatne. Innym rozwiązaniem jest przystąpienie do stowarzyszenia fotografów, które nie umożliwi poznanie ludzi o tej samej pasji, ale także może pomóc w znalezieniu pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *