Jak wybrać dobrego fotografa?

Wybór fotografa czy to na ślub, czy na profesjonalną sesję zdjęciową, może okazać się kłopotliwy. W każdym mieście znajduje się co najmniej kilkanaście osób oferujących swoje usługi. Aby wybrać najlepszą, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii.

Cena
Choć cena nie powinna być jedynym wyznacznikiem, na pewno nie pozostaje też bez znaczenia. Przed wyborem fotografa należy określić, jaką kwotę jest się w stanie zapłacić za świadczone usługi. Na pewno należy mieć na uwadze, że ceny mogą drastycznie różnić się od siebie ze względu na jakość, jaką będzie miała fotografia czy cała sesja. Profesjonalny fotograf ciągle inwestuje w nowy sprzęt, dodatkowe szkolenia i nowinki techniczne, a co za tym idzie, nieustannie mierzy się z koniecznością ponoszenia kolejnych kosztów i może uzależnić od nich cenę za swoje usługi. Z drugiej strony cena nie musi też stanowić wyznacznika jakości. Wiele początkujących fotografów oferuje swoje usługi za niższe stawki, nie oznacza to jednak, że mają mniej talentu czy pasji.

Opinie
Nie ma lepszego sposobu na wybranie dobrego fotografa niż zasięgnięcie opinii innych. W internecie znajduje się wiele stron, na których klienci mogą ocenić fotografów działających w danym regionie. Dzięki temu wiadomo, czego można się spodziewać po danej osobie, a jednoczesne zestawienie opinii z proponowanymi przez fotografów cenami pozwoli wybrać najlepsze możliwe rozwiązanie. Jeszcze lepiej zasięgnąć opinii znajomych, jeśli również korzystali z usług fotografa. Na pewno będą oni bardziej wiarygodnym źródłem informacji niż internet. Ofert na rynku jest dużo, trzeba więc dokonać dokładnej analizy, żeby nie przepłacić i nie żałować.

Portfolio
Większość profesjonalnych fotografów na prowadzonych przez siebie stronach internetowych zamieszcza zdjęcia z wykonanych wcześniej sesji, w celu zachęcenia do skorzystania z ich usług. Dzięki temu potencjalni klienci mają możliwość przyjrzenia się wcześniejszym pracom fotografów i na ich podstawie wybrania tego, który najlepiej spełnia oczekiwania. Warto także pamiętać, aby zdecydować się na osobę, która specjalizuje się w wykonywaniu danego rodzaju zdjęć – na przykład w przypadku sesji ślubnej lepiej wybrać tego fotografa, który często podejmuje się sesji z udziałem pary młodej, a więc ma w tym zakresie duże doświadczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *